Jujuba - čínské datle

(Ziziphus jujuba) je malý opadavý strom, původem z Číny, a přestože pochází z oblastí na rozhraní mírného a subtropického pásma, snáší mrazy až -27°C. Ještě v polovině 19. století byl v Číně nejdůležitějším ovocným druhem. Kultivuje se tam již 3000 let. Jeho plody jsou velikostí někde mezi třešní a švestkou. Ve zralém stavu připomínají sladká křupavá jablíčka. Jakmile se nechají několik týdnů ležet, dochází k fermentaci a chuť se změní na datlovou. Sušené plody jujuby vydrží celý rok a mohou se konzumovat po celou zimu. Obsahují mnoho cenných látek a vitamínů.
Většina odrůd je cizosprašných. Pro dobrou násadu plodů doporučujeme dva a více různých jedinců vysazených poblíž sebe.
Jujuba je velmi nenáročná dřevina, která roste a plodí na suchých a málo úrodných půdách. Plodí brzy a bohatě. Během růstového období vyžaduje dostatek tepla. Toho nemá nikdy dost. Existují však odrůdy, které se mohou přizpůsobit i méně příznivým podmínkám. Takové odrůdy množíme.

 • GA-863_1 400 Kč

  GA-866

  400 Kč

  USA odrůda vznikla z šlechtitelského programu v Chico, California. Plody jsou velké oválné se zúženými konci, výborné chuti. Středně pozdní. Pro bohatou násadu vyžaduje opylovače (jinou odrůdu).

   

  Dostupnost: 2020

 • Halina_1 400 Kč

  Halina

  400 Kč

  ČR naše odrůda, vyselektovaná z výsevu semen vynikající krymské odrůdy “Konfetnyj”, kterou převyšuje svojí velikostí. Plody jsou oválné středně velké kolem 10g s tenkou slupkou a velmi dobrou chutí. Hodí se k přímému konzumu i k sušení. Velmi raná a úrodná perspektivní odrůda, adaptovaná na naše podmínky.

   

  Dostupnost: 2020

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA 400 Kč

  Ja-Tsao

  400 Kč

  Čína. Stará odrůda. Plody mají zajímavý tvar. Jsou úzce protáhlé, středně velké, dobré chuti. Středně raná.

   

  Dostupnost: nedostupné

 • Lang_1 400 Kč

  Kitajskij 2a

  400 Kč

  Čína. Jedna z odrůd, která byla v minulém století přivezena do NBS v Jaltě. Oválné plody o váze 10g – 15g. Vynikající stolní odrůda. Plody mají univerzální použití. Středně raná.

   

  Dostupnost: 2020

 • Koktebel_1 400 Kč

  Koktebel

  400 Kč

  Krym odrůda byla vyšlechtěná v Nikitské botanické zahradě v Jaltě. Kulovité plody jsou velké 30-50g, vhodné především k sušení. Pozdní.

   

  Dostupnost: 2020

 • Lang_1 400 Kč

  Lang

  400 Kč

  Čína. Známá stará odrůda, která má plody hruštičkovitého tvaru o váze kolem 20g. Na Ukrajině a v Rusku se pěstuje pod názvem Ta-jan Tsao. Plody nejsou vhodné k přímému konzumu, ale výborné k sušení. Středně raná.

   

  Dostupnost: 2020

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA 400 Kč

  Shaanxi Li

  400 Kč

  Čína plody jsou velké kulovité až 35g, poměrně dobré chuti. Je ve všech ohledech lepší než známá odrůda Li. Středně pozdní.

   

  Dostupnost: 2020

 • Sihong_1 400 Kč

  Sihong

  400 Kč

  Čína středně velké soudečkovité plody velmi dobré chuti. V Číně se pěstuje průmyslově. Pozdní odrůda

   

  Dostupnost: 2020

 • Sugar Cane_1 400 Kč

  Sugar Cane

  400 Kč

  USA oválné, spíše menší plody jsou velmi sladké. Hodí se k přímému konzumu. Velmi bohatě kvete a může sloužit jako dobrý opylovač. Raná.

   

  Dostupnost: 2020