Jujuba - čínské datle

(Ziziphus jujuba) je malý opadavý strom, původem z Číny, a přestože pochází z oblastí na rozhraní mírného a subtropického pásma, snáší mrazy až -27°C. Ještě v polovině 19. století byl v Číně nejdůležitějším ovocným druhem. Kultivuje se tam již 3000 let. Jeho plody jsou velikostí někde mezi třešní a švestkou. Ve zralém stavu připomínají sladká křupavá jablíčka. Jakmile se nechají několik týdnů ležet, dochází k fermentaci a chuť se změní na datlovou. Sušené plody jujuby vydrží celý rok a mohou se konzumovat po celou zimu. Obsahují mnoho cenných látek a vitamínů.
Jujuba je velmi nenáročná dřevina, která roste a plodí na suchých a málo úrodných půdách. Plodí brzy a bohatě. Během růstového období vyžaduje dostatek tepla. Toho nemá nikdy dost. Existují však odrůdy, které se mohou přizpůsobit i méně příznivým podmínkám. Takové odrůdy množíme.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA 400 Kč

  GA-866

  400 Kč

  USA odrůda vznikla z šlechtitelského programu v Chico, California. Plody jsou velké oválné se zúženými konci, velmi dobré chuti. Pro bohatou násadu vyžaduje opylovače (jinou odrůdu).

   

  Dostupnost: 2017

 • Halina_1 400 Kč

  Halina

  400 Kč

  ČR naše odrůda, vyselektována z výsevu semen vynikající ruské odrůdy “Konfetnyj”, kterou převyšuje svojí velikostí. Plody jsou oválné středně velké kolem 10g s tenkou slupkou a výtečnou chutí. Hodí se k přímému konzumu i k sušení. Velmi raná a úrodná perspektivní odrůda, adaptovaná na naše podmínky.

   

  Dostupnost: 2017

 • Koktebel_1 400 Kč

  Koktebel

  400 Kč

  Rusko vyšlechtěná v NBS v Jaltě. Kulovité plody jsou velké 30-50g, pravděpodobně vhodné především k sušení. Pozdní.

   

  Dostupnost: 2017

 • Lang_1 400 Kč

  Lang

  400 Kč

  Čína známá stará odrůda, která má plody hruštičkovitého tvaru o váze kolem 20g. Plody nejsou vhodné k přímému konzumu, ale k sušení. Spíše pozdní.

   

  Dostupnost: 2017

 • Nitra_1 400 Kč

  Nitra

  400 Kč

  Slovensko. Nadšení pěstitelé jujuby znají ten památný strom uprostřed města Nitry. Rouby byly přivezeny dědečkem majitele z Číny. Plody jsou oválné, spíše menší, velmi dobré chuti. Bohatě plodí a může sloužit jako opylovač. Raná.

   

  Dostupnost: 2017

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA 400 Kč

  Shaanxi Li

  400 Kč

  Čína plody jsou velké kulovité až 35g, poměrně dobré chuti. Je ve všech ohledech lepší než notoricky známá odrůda Li. Středně pozdní.

   

  Dostupnost: 2017

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA 400 Kč

  Sihong

  400 Kč

  Čína velké soudečkovité plody dobré chuti. V Číně se pěstuje průmyslově. Vyžaduje opylovače. Pozdní.

   

  Dostupnost: na dotaz

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA 400 Kč

  Sovětskij

  400 Kč

  Rusko/Tádžikistán odrůda má nejdelší plodonosné větve. Plody jsou středně velké, protáhlé, velmi dobré chuti. Raná.

   

  Dostupnost: 2017

 • Sugar Cane_1 400 Kč

  Sugar Cane

  400 Kč

  USA oválné, spíše menší plody jsou velmi sladké. Hodí se k přímému konzumu. Může sloužit jako dobrý opylovač. Raná.

   

  Dostupnost: 2017

 • Lang_1 400 Kč

  Ta-jan Tsao

  400 Kč

  Čína. Tato odrůda byla v minulém století přivezena do NBS v Jaltě z Číny. V Rusku a na Ukrajině je velmi populární. Plody připomínají tvarem odrůdu Lang, ale jsou větší až 35g a mají lepší chuť. Středně raná.

   

  Dostupnost: 2017